Raksta attēls

5 lietas pārdomām, iegādājoties auto uzņēmumam

Mūsdienās, kad gandrīz jebkurš autoražotājs spēj nodrošināt kvalitatīvu preci, vairs nav jājautā – kura mašīnas marka vai modelis ir labākais. Jautājums ir – kurš piedāvājums vislabāk atbildīs tieši jūsu vajadzībām. Kādas praktiskas un inovatīvas lietas apsvērt, izvēloties ērtu un mūsdienīgu uzņēmuma auto, iesaka Madars Vārna, Swedbank Līzings vadošais projektu vadītājs, un Jānis Stoks, Swedbank Līzings vieglo automašīnu tehniskais eksperts.

1. Dīzelis vai benzīns
Arvien aktuālāks kļūst jautājums par dīzeļdzinēja izvēles pamatotību. Uzņēmums, pērkot automašīnu, bieži vien domā, ka izdevīgāks būs dīzeļdzinējs. Sākotnēji šķiet, ka tiks ietaupītas izmaksas par degvielu, taču, ja pārsvarā ir jābrauc pilsētas satiksmē, bieži vien cerētais netiek sagaidīts. Lai dīzeļdzinējs būtu izdevīgs, gadā jānobrauc apmēram 40 tūkstoši kilometru.

Jāņem vērā, ka jaunie benzīna motori ir ļoti ekonomiski un izmaksās mazāk apkopē, arī iegādes cena transporta līdzeklim būs ievērojami zemāka.
Izmaiņas likumos un normatīvajos aktos arvien aktīvāk liek plānot dzinēja izmešu samazināšanas pasākumus Eiropas valstīs – pilsētu centrā drīz vien nedrīkstēs iebraukt ar auto, kas izmanto fosilo degvielu. Varbūt jūsu autoparkam ir vērts nopietni apsvērt elektroauto vai hibrīdauto iegādi?

2. Alternatīva degvielai – elektrība
Latvijā ne tik populāri, taču citās Eiropas valstīs jau vairākus gadus iecienīti ir elektromobiļi un hibrīdmodeļi – īpaši tādu uzņēmumu vidū, kuru autoparks ir apjomīgs. Šī tipa transportlīdzekļi būtiski samazina uzņēmuma kopējo CO2 izmešu daudzumu, turklāt auto īpašnieki bauda arī dažādas citādas priekšrocības. Pagājušajā gadā mūsu valsts nodrošināja atbalstu elektroauto iegādei trīs veidu uzņēmumiem: valsts un pašvaldības sektoram tika piešķirts 80% līdzfinansējums, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem – 50%, bet lielajiem – 30%.

Turklāt kopš 2016. gada 1janvāra Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka elektroauto drīkst pārvietoties pa sabiedriskā transporta joslām, kā arī tiem netiek piemērots transportlīdzekļu ekspluatācijas nodoklis.
Taču ir jāuzdod jautājums – kādi ir jūsu uzņēmuma plānotie maršruti? Jāņem vērā, ka elektromobilis bez atkārtotas uzlādes spēj nobraukt salīdzinoši īsu distanci, aptuveni 100–150 km.

3. Pilna servisa līzings
Lai atvieglotu darbinieku ikdienu un ietaupītu laiku, ieteicams apsvērt automašīnas pilna servisa līzinga noformēšanu. Tas ļauj atsevišķi vai kopā ar ikmēneša līzinga maksājumiem finansēt ar mašīnas lietošanu un uzturēšanu saistītus izdevumus. Darbiniekiem vairs nav jāvelta laiks jautājumiem par auto uzturēšanu un apkopi, un viņi pilnībā var veltīt enerģiju savu tiešo pienākumu izpildei.

Turklāt fiksētais līzinga ikmēneša maksājums atvieglo uzņēmuma finanšu plānošanu, jo izmaksas ir precīzi sadalītas un arvien mazāk kļūst neparedzamo papildu izdevumu. Pilna servisa līzings ļauj izvairīties no papildu tēriņiem, kā sezonas riepu iegāde, tehniskās apkopes izmaksas, KASKO polises iegāde – viss tiek iekļauts ikmēneša maksājumā un vienmērīgi sadalīts visā līguma darbības termiņā.

4. Auto veselībā ieinteresēts darbinieks
Šobrīd daudzi uzņēmumi kā bonusu saviem darbiniekiem piedāvā pēc operatīvā līzinga termiņa beigām atpirkt uzņēmumā lietoto automašīnu. Darbinieks, zinot, ka mašīna viņam tiks piedāvāta par summu, kas, iespējams, ir pat zem tirgus vērtības, to lietos ļoti rūpīgi. Braucot ar uzņēmuma auto, kas pēc laika būs paša īpašumā, tas vairāk tiks saudzēts. Šāda attieksme samazina autoparka izmaksas, jo tas kopumā būs „veselāks”.

5. Saruna ar grāmatvedi
Pirms auto iegādes neaizmirstiet uzzināt situāciju un jaunumus nodokļu jomā, lai šķietami nenozīmīgas nianses pēc tam neradītu liekas problēmas un ar nožēlu nenāktos teikt: „Ja es būtu to zinājis...” Piemēram, no 2016. gada 1. janvāra mainījies nodokļu apmērs N1 kategorijas automašīnām. Tāpat pirms dažiem gadiem izmaiņas veiktas arī reprezentatīvā auto definīcijā, kas paredz, ka attaisnotie izdevumi attieksies tikai uz auto, kuru cena bez PVN nepārsniedz 50 tūkstošus eiro. Arī tad, ja grāmatvede, pēc jūsu domām, nav auto eksperte, nenovērtējiet par zemu sarunu ar viņu pirms jauna auto iegādes uzņēmumam.
Līdz 22.jūnijam 15 aktuālie auto modeļi par īpašām cenām Swedbank līzingā. Vairāk informācijas šeit.